בטיחות בגובה

המרכז לבטיחות בעבודה בגובה

נכתב ע"י תמיר ב פברואר - 16 - 2012 4 תגובות

במאמר זה ננסה להבהיר מספר נושאים כללים הקשורים לנושא קווי חיים והתרומה של קוי חיים (לעיתים נקראת גם בשם "קו עיגון") לנושא בטיחות בגובה.

קו החיים מהווה אביזר אשר מאפשר לבצע עבודה בגובה בצורה בטוחה וגם בצורה יעילה. קווי חיים קבועים נדרשים להתקנה בכל מפעל בעל מבנה קבוע המחייב עבודה בגובה אשר נעשית במסלולי תנועה אופקיים או אנכיים ללא מעקה תקני. דוגמא טובה לנושא הנם קווי חיים המותקנים על רפתות, לולים, תחנות דלק באיחוד כאשר מותקנים על גגות עלו פנלים סולרים הדורשים תחזוקה ותפעול שוטף. דוג' נוספת יכולים להיות מפעלים בהם יש תשתויות צנרת התלויה באוויר (מפעלי תרופות, מפעלים פטרוכימיים, מפעלי זיקוק וכו')

 תקנת העבודה בגובה מתייחסת לנושא קווי חיים בסעיף 11 וקובעת מתי יש להתקין קווי חיים קבועים, מי מוסמך לאשר התקנה של קווי חיים, מהו מועד בדיקת התקינות הנדרש

 בהתאם לתקנה, קו חיים קבוע נדרש להתקנה באישור בודק מסומך, מהנדס אזרחי רשום או מהנדס מכונות. הגורם המאשר נדרש לבצע אישור חוזר אחת לחמש שנים לפחות.

 קו חיים קבוע עשוי מפלדה ובדרך כלל יעוגן אליו עובד אחד בלבד בכל עת.

בעת התקנת קו חיים יש לקחת בחשבון מספר נקודות נוספות:

 ממה עשוי המבנה עליו יותקן העיגון (האם עשוי אבן או בטון וכו') חשוב לשים לב לנושאי יציבותו ויכולתו של המבנה להחזיק את נקודות העיגון (האם הוא חדש או ישן?, האם יש צורך בביצוע חיזוקים למבנה?)

מהם הכוחות העתידיים העלולים להיות מופעלים על העיגון – חשבו לבדוק מהם הכוחות שיופעלו על העיגון (לדוג': שליפה, כיפוף, עקירה, גזירה).

עובי העיגון והסטנדרט (תקן) בו הוא עומד וכן מרחק מותר בין העיגונים השונים (משתנה בין כל יצרן קו חיים לאחר ומפורט במפרט ההתקנה)

אופן אחיזת העיגון בתווך – האם זו אחיזה כימית או מכנית

אם לא מבוצעת התאמה בין אמצעי החיבור השונים עלולים להיווצר מצבה של תא גלווני*

אמצעי החיבור של העיגון – יש להתאים את המתכות המשמשות את העיגון על מנת למנוע מצב של תא גלווני

נתון עומס העבודה יקבע ע"י המנדס אשר בהשגחתו נבנה קו החיים, כאמור, בד"כ יעוגן לעכל קו חיים עובד אחד בלבד.

 מעוניין בקורס עבודה בגובה? לחץ כאן! או צור קשר 03-9190194

איך לבדוק את העומס הנוצר על קו החיים

בנקודת עיגון אשר משמשת קו חיים אנכי, ניתן לחשב את עומס העבודה כיוון שבעת נפילת העובד מגובה, העומס יתפתח כלפי מטה. כאשר מדובר על קו חיים אופקי נוצר קושי בחישוב העומס שכן קיים שוני בעומס הנוצר בקצוות יתכן ויהיה גבוהה יותר מזה הנוצר בעת נפילה

מקדם בטחון 4

ככלל, בציוד בטיחות מצויין עומס הקריעה בלבד ובד"כ עומס זה הנו בן 22 ל – 25 קילו ניטון (זאת בשונה מאביזרי הרמה שם מצויין עומס עבודה בטוח) נפילת אדם המעוגן האמצעות מערכת בלימת נפילה הכוללת סופג אנרגיה, מיצרת עומס המגיעה עד ל 6 קילו ניוטון בעת נפילתו. לכן ניתן לקבוע כי מקדם הבטחון בעת שימוש בנקודות עיגון וקווי חיים יהיה 4 (25/6 = 4).

* תא גלווני הנו מתקן כימי, היוצר זרם חשמלי בין שני חלקיו (חצאי-התא), בשל הפרש הפוטנציאל הכימי ביניהם.  בכל אחד מחצאי-התא מתרחשת מחצית אחת של התגובה הכימית הכוללת בתא. זוהי תגובה מסוג "חמזור" (חמצון-חיזור) – בחצי הנקרא אנודה מתרחש חמצון, ובחצי המכונה קתודה מתרחש חיזור. תגובות חמזור כרוכות בהעברת אלקטרונים מהמחזר למחמצן: תא גלווני מפריד בין השניים, והאלקטרונים זורמים לכן מהאנודה אל הקתודה, ויוצרים זרם חשמלי.

דרישת הצגת בדיקת קו חיים בפני המבצע

בסעיף 12 (7) לתקנת הבטיחות בעבודה בגובה נקבע כי על המבצע עבודה בגובה אשר נעזר לצורך ביצוע עבודת גובה בקו עיגון קבוע, לראות בסמוך לתחילת העבודה בגובה אישור מבדיקת קו העיגון הקבוע אשר מאשר את תקינותו:

"בעבודה המבוצעת תוך שימוש בקווי עיגון קבועים, הוצג בפני המבצע, סמוך לתחילת העבודה, עותק מבדיקת קווי העיגון, כאמור בתקנה 11 (3)."

 תקן EN 795 קו עיגון

בהתאם לתקינה הנדרשת לקו עיגון –  En795 יש להתקין בצמוד לקו העיגון שלט ברור הכולל את הפרטים הבאים:

שם היצרן של קו העיגון

התקן שבו עומדת מערכת האבטחה

סימון CE ומספר הגוף המאשר

דגם המערכת של קו העיגון

כמות מקסימלית של עובדים המורשים להתחבר למערכת בו זמנית

שנת יצור המערכת

הפניה לחוברות הדרכה כתובות על המערכת

 להרחבה נוספת בנושא קווי חיים, קווי עיגון מתוך בטאון "בטיחות" של המוסד לבטיחות וגהות

להזמנת ציוד עבודה בגובה מלא את פרטיך בטופס ואנו נחזור

אליך בהקדם! או ב 03-9190194

[contact-form] [contact-field label="שם" type="name" required="true" /] [contact-field label="טלפון" type="text" required="true" /] [contact-field label="אמייל" type="email" /] [contact-field label="הערה" type="textarea" /] [/contact-form]

קטגוריות: רמפה למשאית

4 תגובות

 1. נועם בר הגיב:

  שלום, רציתי לברר את השאלות הבאות:
  1. האם נקבע קוטר מינימאלי לקו חיים קבוע? ומהו?
  2. האם קיים מרחק מינימאלי נדרש בין עוגנים?

  • בטיחות בגובה הגיב:

   שלום נועם,

   הדרישה המינימאלית מקו חיים הנה להחזיק מומנט של 1.5 טון בכל נקודה לאורכו של קו החיים מכאן שאין משמעות לקוטר אלא לחוזק של קו החיים. גם שאלת המרחק נובעת מדרישת החוזק כך שהמרחק בין העוגנים יקבע בהתאם ליכולת העמידה בעומס.

   • נועם בר הגיב:

    תודה על התשובה המהירה, הבנתי שסעיף 11 קובע בדיקה אחת ל – 5 שנים לפחות. האם זה לא יותר מידי זמן בין בדיקה לבדיקה?

    • בטיחות בגובה הגיב:

     נועם, חשוב לזכור כי טרם כל תחילת העבודה עם קו החיים יש לבצע בדיקה מקדמית נוודא העדר פגמים, העדר חלודה או קורוזיה, שלא קיימים ניתקוים וכמובן מצב כללי וכו'.
     במקרה וקו החיים חשוף לפגעי מזג האויר ההמלצה הנה לבצע בדיקה לפחות פעם בשנה.

השאר תגובה

Enter the video embed code here. Remember to change the size to 300 x 260 in the embed code.

פוסטים דומים

בחסות

תורגם לעברית ע"י webmagazine תבניות וורדפרס להורדה