בטיחות בגובה

המרכז לבטיחות בעבודה בגובה

נכתב ע"י תמיר ב פברואר - 26 - 2012 2 תגובות

בחלק הוקדם דנו בנושא עבודה בגובה על גגות שטוחים וגגות משופעים. בחלק זה נדון בעבודה בגובה על גגות שבירים וגגות חלקים ותלולים.

חשוב להדגיש כי הסקירה לעיל איננה מקיפה דיה ועל מנת לבצע עבודה בטוחה בגובה ובאיחוד עבודה על גגות שבירים ותלולים, יש לעבור הדרכת עבודה בגובה ולהכיר את כל הסכנות והפתרונות שיש ליישם בעת עבודה על גגות. יש לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים ולהיות מוסמכים ומיומנים בסוג עבודה זה.

בטיחות בגובה בעבודה על גג שביר

זהירות גג שביר

זהירות גג שביר

"גג שביר" הינו גג שסוכך בחומר שמבחינת טיבו, חוזקו, איכותו או מבחינת מצבו איננו מסוגל לשאת משקל אדם. החשש בעבודה על גג שביר הנו בפני נפילה לתוך הגג.

דוג' לגג שביר הנו גג שעשוי מזכוכית, חלק מגגות הרעפים (באיחוד גגות ישנים), גגות עשויים מאסבסט, גגות איסכורית (בהם קיים חשש שהלוח יתלש מעגינתו) וכו'.

כפי שכבר ציינו בחלק הראשון, כל גג דורש אישור מהנדס לבדיקת חוזקו ויציבותו, על אחת כמה וכמה וביתר דגש כאשר מדובר בעבודה בגובה בגג שביר.

טרם תחילת העבודה על הגג יש לבצע סקר סיכונים, על העובד לקבל הסבר על הגג ועל הסיכונים הקיימים מאדם המכיר את הגג (לדוג': אחראי אחזקה בבנין, ועד הבית וכו').

עבודה על גג שביר

בעת העבודה על גג שביר הפתרון הבטיחותי יהיה שימוש במשטחי דריכה, משטח הדריכה מפזר את עומס המשקל על גבי הקונס המחזיק את הגג וע"י מונע נפילה פנימה של העובד. כמובן, שיש לוודא טרם השימוש במשטחי דריכה כי הקונס אכן חזק דיו לשאת את המשקל שעתיד להיות עליו. אופן בניית לוחות הדריכה יהיה כזה שיוכלו לשאת את משקל העובדים והציוד, חובה על משטח הדריכה להיתמך ע"י 3 אגדי קונס לפחות, על משטח הדריכה להיות יציב ומקובע כנגד תזוזה.

בנוסף, על העובד בגובה להתשמש במערכת אבטחה לעבודה בגובה מסוג בלימת נפילה אשר תענה על החשש בפני נפילת העובד לתוך הגג.
יש לשים דגש כי מערכת בלימת הנפילה צריכה לתת מענה גם לחשש כי בעת הנפילה כתוצאה מכך שסיכוך הגג נדבר הוא עלול לקרוע את המערכת במידה והיא עשויה טקסטיל לכן, יש מקום לשקול ולהשתמש במערכת עשויה מתכת כגון בולם נפילה נגלל (יויו) בעל כבל מתכת.

רשת בטיחות (רשת מגן) לעבודה בגובה

אלטרנטיבה לשימוש במערכת בלימת נפילה הנה שימוש ברשת בטיחות (רשת מגן) תקנית לעבודה בגובה רשתות אלו נועדו לאפשר את תפיסת העובד בנפילתו וספיגת האנרגיה הנוצרת בעת הנפילה. על הרשת להיות ממוקמת במרחק שלא יקטן מ 30 ס"מ מהמשטח עליו מתבצעת העבודה ולא יעלה על 6 מטר הרעיון דומה לרשת מגן בקרקס אלא שנדרש שתעמוד בתקן EN1263, התקנתה רק באישור מהנדס ולאחר כל שימוש (נפילה) יש לבצע בדיקת תקינות.

מעוניין בקורס עבודה בגובה? לחץ כאן! או צור קשר 03-9190194

באופן כללי ניתן להצביע על מספר כללים חשובים בעת שימוש ברשת בטיחות :

חל איסור כי בין עמדת העבודה לבין הרשת יהיה עצם כלשהו אשר עלול לפגוע בעובד בזמן נפילתו.
גובה מיקום הרשת חייב להבטיח מרחב מספק לשקיעת הרשת ברגע העובד נופל עליה.
רשת יכולה לשמש כמכשול בפני נפילת חפצים מעמדת העבודה החוצה.

בטיחות בגובה בעבודה על גג תלול או חלקלק

גג תלול הנו גג ששיפועו עולה על 3 אופקי ל-2 אנכי.
גג חלקלק הנו גג שפניו העליונים חלקים או שלחליפין נוצר חשש להחלקה כתוצאה מרטיבות או קיומו של חומר החלקה אחר. לפיכך יש להתייחס אליו כאל גג תלול.
בגגות מסוג זה החשש הבטיחותי לעובד בגובה הנו נפילתה שכן העובד אינו יציב בעבודתו.

באפשרותו לפצות על העדר היציבות בעת עבודתו על ידי שימוש באחת מהאלטרנטיבות הבאות:

ראשית, באפשרותו להשתמש במשטחי דריכה מעץ כאשר המרחק של כל שלב יהיה 40 ס"מ. בנוסף, באפשרותו להשתמש בסולם שיאובטח בפני תזוזה. כמו כן, קיימת אפשרות לעבוד עם מערכת עבודה – חבל המאפשר שליטה באורכו.

סוג הנפילה המאפיין עבודה מעל גגות תלולים או חלקלקים איננה הידרדרות אלא החלקה הקרובה מאוד למצב נפילה מלא. לכן, מערכת האבטחה שעל העובד לעשות בה שימוש הנה מערכת אבטחה בפני נפילה בדומה לעבודה על גגות שבירים.

מעוניין בקורס עבודה בגובה? לחץ כאן! או צור קשר 03-9190194

[contact-form] [contact-field label="שם" type="name" required="true" /] [contact-field label="טלפון" type="text" required="true" /] [contact-field label="אמייל" type="email" /] [contact-field label="הערה" type="textarea" /] [/contact-form]

קטגוריות: אייפקס, סולמות

2 תגובות

 1. אלעד הגיב:

  שלום,
  ברשותי חממה לשם תחזוקתה נדרשת עבודה על הגג החיצוני שלה, רציתי לברר אצל מהי ההדרכה אותה אני צריך לעבור ומהו הציוד המתאים לכך?

  • בטיחות בגובה הגיב:

   שלום אלעד,
   נושא עבודה על חממות הנו נושא יחודי אשר מצריך מדריכים בעלי ניסיון בתחום
   קיימים מספר פתרונות לנושא אשר יושמו בהצלחה במספר חממות.
   כדאי לך ליצור קשר עם מדריך עבודה בגובה שמכיר את הנושא ובעל ניסיון אשר ידריך את העובדים ויערוך סיור בשטח על מנת להתאים את הפתרון הטוב ביותר
   אם אתה מעוניין בהמלצות על מדריך עבודה בגובה נשמח לספק.

השאר תגובה

Enter the video embed code here. Remember to change the size to 300 x 260 in the embed code.

פוסטים דומים

בחסות

תורגם לעברית ע"י webmagazine תבניות וורדפרס להורדה