בטיחות בגובה

המרכז לבטיחות בעבודה בגובה

בטיחות בגובה באמצעות שימוש במערכות אבטחה לעבודה בגובה

בעת העבודה בגובה יש להתאבטח בציוד מגן אישי המיועד לעבודה בגובה. חשוב מאוד להשתמש במערכת אבטחה אשר יכולה ומתאימה לסוג הסכנה אשר העובד חשוף אליה בעת עבודתו בגובה.

ניתן לזהות 5 מערכות אבטחה לעבודה בגובה אשר מסייעות בשמירה על הבטיחות בגובה:

1. מערכת בלימת נפילה

מערכת בלימת נפילה

מערכת בלימת נפילה

מערכת בלימת נפילה ( EN363) נועדה לסיטואציות בהן חשוף העובד לסכנת נפילה ומערכת מניעת נפילה איננה יכולה לסייע. דוג' לסיטואציה כזו יכולה להיות בעת עבודת העובד על סולם, או עבודה על גג שביר וכד'.

מערכת בלימת נפילה מיועדת לבלום את נפילת העובד מבלי לגרום לעובד נזק כך שמרבית כוח הנפילה נבלם באמצעות המערכת (מערכת בלימת נפילה מעבירה לגוף העובד כוח מקסימלי ש 6KN שהם כ – 600 ק"ג, חשיפת גוף העובד לכוח רב מ 6KN יכולה לגרום לנזקים לאיברים פנימיים ואף למוות).

מערכת בלימת נפילה כוללת קסדת עבודה בגובה רתמת בטיחות לעבודה בגובה, בעלת נקודת עיגון בפלג גופו העליון של העובד בהתאם לתקן EN361, חבל עם סופג אנרגיה או בולם נפילה (כגון עכבר חבל/כבל/מסילה או יויו)

בנוסף, על מנת להשתמש במערכת בלימת נפילה יש לעגן את המערכת לנקודת עיגון תקנית המסוגלת לשאת כוח של  15KN שהם כ – 1500 ק"ג, או קו עיגון (קו חיים לעבודה בגובה) אנכי או אופקי.

2. מערכת מניעת נפילה

מערכת מניעת נפילה

מערכת מניעת נפילה

מערכת מניעת נפילה (קרויה גם בשם "מערכת ריסון"), נועדה לאפשר לעובד בגובה שמירה על בטיחותו בד בבד עם אפשרות לתנועה מוגבלת בשטח באופן שתמנע את נפילתו מחוץ למשטח העבודה עליו הוא נמצא.

מערכת מניעת נפילה כוללת רתמת בטיחות לעבודה בגובה, חבל עבודה בגובה המחובר לנקודת עיגון.

שימוש עיקרי למערכת מניעת נפילה ניתן למצוא בעת עבודה בגובה על גגות שטוחים, עבודה בגובה על במות הרמה ניידות, עבודה בגובה על מאספת הזמנות, עבודה בגובה על פיגומים ממוכנים וכד'.

3. מערכת מיקום ותמיכה – מערכת עבודה

מערכת מיקום ותמיכה

מערכת מיקום ותמיכה

מערכת מיקום ותמיכה (EN358), מיועדת לאפשר לעובד בגובה לעבוד בצורה בטוחה ונוחה כאשר מרבית משקלו נתמך על רגליו ומאפשרת לו שחרורו 2 ידיים לצורך ביצוע עבודתו.

המערכת כוללת רתמת בטיחות לעבודה בגובה הכוללת נקודת עיגון בפלג הגוף העליון וכן נקודות עגון בחוגרת המותניים.

מערכת מיקום ותמיכה איננה תחליף למערכת אבטחה לפיכך, יש לגבות מערכת זו במערכת בלימת נפילה.

מערכת מיקום ותמיכה שימושית מאוד בעבודה על סולם ומאפשרת לעובד בגובה לשחרר את שתי ידיו ועדיין לשמור על שלוש נקודות אחיזה. בנוסף, המערכת גם יכולה לשמש את העובד בגובה בעת עבודה על גגות תלולים וחלקים.

4. מערכת חילוץ והצלה

מערכת חילוץ והצלהמערכת חילוץ והצלה (En1496) מיועדת לחלץ עובד אשר נפל ונמצא במצב תילוי. מערכת זו נדרשת להיבנות ע"י מנהל מקצועי לשם הרמה או הרדה של העובד התלוי לנקודת הפינוי.

מערכת חילוץ והצלה מאפשרת למנוע את הסכנות הקיימות בעת שהייה במצב תילוי הכוללות איבוד הכרה ואף מוות.

5. מערכת עבודה בתליה

מערכת עבודה בתליה

מערכת עבודה בתליה

מערכת עבודה בתליה (EN813) נועדה לאפשר עבודה בטוחה בגובה בעת ביצוע גלישה אנכית או כמעט אנכית לאורך מבנה.

מערכת עבודה בתליה כוללת רתמת בטיחות לעבודה בגובה אשר מכילה נקודות עיגון נוספות המיועדות לשימוש בעת ביצוע עבודה בתליה, חבל עבודה בגובה ואביזרים נוספים לחיכוך.

במקביל לעבודה עם מערכת עבודה בתליה יש גם להשתמש במערכת בלימת נפילה.

לשם שמירה על בטיחות בגובה יש להשתמש במערכות אבטחה לעבודה בגובה, בעת ביצוע קורס עבודה בגובה לעובד גובה כללי, חובה ללמוד על 2 מערכות האבטחה לעבודה בגובה (מערכת בלימת נפילה ומערכת מניעת נפילה) ומערכת מיקום ותמיכה.

Enter the video embed code here. Remember to change the size to 300 x 260 in the embed code.

פוסטים דומים

בחסות

תורגם לעברית ע"י webmagazine תבניות וורדפרס להורדה