בטיחות בגובה

המרכז לבטיחות בעבודה בגובה

בעת עבודה בגובה עולים שאלות בטיחות בגובה אותן ננסה לרכז ולתת עליהם תשובות במסגרת עמוד זה

מיהו עובד גובה?

לשם שמירה על בטיחות בגובה ועמידה בתנאי החוק חשוב לדעת מהי עבודה בגובה. בהתאם לתקנת העבודה בגובה, עבודה בגובה הנה כל עבודה לרבות גישה למקום העבודה אשר בשלה עלול הובד ליפול לעומק העולה על 2 מטר, לרות עבודה במקום ללא מעקה תקני או עבודה אשר במסגרתה עושה העובד פעולה אשר במסגרתה מבאל העובד בגובה את קיומו של המעקה (לדגו' טיפוס על המעקה או הוצעת גופו בזוית של מעל 40 מעלות מחוץ למעקה) כמו כן, כל עבודה מעל במת הרמה (לרבות מאספת הזמנות), פיגום ממוכן או סל הרמה

מתי נכנסה תקנת הבטיחות העבודה לגובה לתוקף?

תקנת הבטיחות לעבודה בגובה נכנסה לתוקף החל מחודש נובמבר 2008

לשם מה תוקנה התקנה לעבודה בגובה?

 עבודה בגובה הנה אחת מעבודות המסוכנות הקיימות, אך בטעות היא אינה נתפסת ככזו. התקנה נועדה להגביר את רמת הבטיחות של העובדים בגובה, לקבוע סטנדרטים לעבודה בגובה, לקבוע חלוקת אחריות בין הגורמים השונים, להסדיר את נושא ההדרכה וכו'. המטרה העיקרית הנה לצמצם את מספר הנפגעים מתאונות עבודה בגובה ואכן החל מהלך השנים האחרונות חלה ירידה בכמות הנפגעים כתוצאה מעבודה בגובה.

מהי תחולת התקנה?

תחולת התקנה רחבה מאוד ולמעשה כל בעלי התפקידים הקיימים הקשורים לעבודה בגובה נדרשים להכיר את התקנה ולפעול בהתאם לאחריותם ולחובות אשר התקנה מחייבת אותם, החובות חלות החל מהעובד בגובה אשר נושא באחריות האישית ועד לאחרון המפקחים והמנהלים.

מה אומרת התקנה?

כל עובד שנחשב עובד בגובה מחויב לעבור הדרכה עיונית ומעשית אחת לשנתיים. ההדרכה כוללת שימוש בצמ“א – ציוד מגן אישי,רתמת בטיחות, קסדה וחבל עבודה, בהם עובד בגובה חייב להשתמש על מנת להגן על עצמו מפני נפילה ולמנוע פגיעה.

מי רשאי להסמיך ולהדריך עובד לעבודה בגובה?

מדריך עבודה בגובה רשאי להסמיך עובד ולהנפיק אישור עבודה בגובה, מדריך עבודה בגובה הנו כל אדם אשר עבר הסמכה להיות מדריך עבודה עבודה בגובה (עבר קורס מדריכי עבודה בגובה). מדריך עבודה בגובה רשאי להדריך רק בנושאים עליהם הוא הוסמך וכמובן להעניק אישור עבודה בגובה רק על תחומים אלו. בדומה לאישור עבודה בגובה גם את רישון ההדרכה בגובה יש לחדש אחת לשנתיים לכל הפחות. חשוב מאוד לקבל הדרכה ממדריך מוסמך הרשום במרשם המנוהל על ידי משרד התמ"ת. ניתן למצוא את רשימת מדריכי עבודה בגובה באתר משרד התמ"ת.

קסדת מטפסים לעבודה בגובה

קסדת מטפסים לעבודה בגובה

במה יחודית קסדת עבודה בגובה ומה השוני בינה לבין קסדת עבודה רגילה?

היחודיות של קסדת עבודה בגובה הנה במענה לה היא נדרשת. קסדה זו נדרשת להישאר על ראשו של העובד בגובה גם בזמן נפילה ולכן חייבת לכלול רצועת סנטר / סנטריה. הקסדה בנויה מכיפה קשיחה וגמישה אשר מאפשרת הסטה של חפצים נופלים העלולים לפגוע בראש העובד או חבטות ומרצועות או חומר אחר אשר מאפשר מיקום נוח של הקסדה על הראש.

 

 

מהם סוגי הגגות הקיימים ויש לקבל לגביהם הדרכת עבודה בגובה?

ישנם מספר גגות אשר יש לעבור לגביהם הסמכה: גג שטוח, גג שביר, גג תלול וגג חלק. הרחבנו בנושא ב – 2 פוסטים בפורסמו באתר

במת הרמה לעבודה בגובה

במת הרמה לעבודה בגובה

מה ההבדל בין ההדרכה הניתנת ע"י ספק במת הרמה עבור במת הרמה לבין קורס עבודה בגובה על במות הרמה ניידות?

הדרכת העבודה על במות ההרמה ניידות הנה הדרכה "תפעולית" בעיקרה ומיועדת להדריך את העובד על במת ההרמה על מנת שיהיה מיומן בהפעלת הבמה. הדרכה זו ניתנת ע"י מדריך מוסמך מטעם ספק הבמה. היא אינה מחליפה את ההדרכה על במות הרמה במסגרת קורס עבודה בגובה בהתאם לתקנת העבודה בגובה. עובד אשר לא הוסמך לעבוד על במות הרמה ע"י מדריך עבודה בגובה לא רשאי לעבוד על במת הרמה גם אם קיבל הסמכה מספק הבמה.

 

מהם ההסמכות שעל מפעיל במת הרמה לקבל?

בתקנות העגורונאים ואתתים נקבע כי במת הרמה הנה מכונת הרמה אחרת, על מפעיל במת ההרמה לקבל הסמכה מעת מדריך מוסמך כיצד לתפעל את הבמה ולהיות מיומן בהפעלתה. בנוסף, בהתאם לתקנת עבודה בגובה על  העובד להיות מוסמך לעבודה בגובה על במות הרמה. חשוב להדגיש כי קיים כאשר העובד מקבל הסמכה על במת הרמה מסוג מסויים אין הדבר מהווה הסמכה עבור כל סוגי במות ההרמה ועליו לקבל הסמכה עבור כל סוג במה בנפרד.

כל כמה זמן נדרש לבצע בדיקת בודק מוסמך עבור במת הרמה ועבור פיגום ממוכן?

במת הרמה אשר עובדת באתרי בניה נדרשת לעבור בדיקת בודק מוסמך אחת ל 6 חודשים, כך גם לגבי פיגום ממוכן אשר נדרש לבדיקת בודק מוסמך אחת ל 6 חודשים. במת הרמה אשר אינה עובדת באתרי בניה (לדוג' במה השוכנת באולם ספורט וכד') נדרשת בדיקת בודק מוסמך אחת ל – 14 חודשים.

האם הדרכה בגובה הנה הדרכה חד פעמית?

לא, על העובד בגובה לעבור הדרכה פעם אחת אך עליו לחדש את ההדרכה ולבצע קורס רענון עבודה בגובה אחת לשנתיים לכל הפחות.

האם יש צורך בשימוש במערכת בלימת נפילה בעת עבודה בתוך סל הרמה או במת הרמה?

החשש הקיים בעת עבודה בתוך סל הרמה או במת הרמה הנו כי העובד ינסה לטפס על מעקות או ישתמש בהגבעה בתוך הסל (סולם / כיסא וכד') או שכתוצאה מכשל מכני הסל ישפוך את העובד החוצה. לכן, הפתרון הנו שימוש במערכת מניעת נפילה אשר מונעת נפילת העובד מהסל החוצה.

בולם נפילה (יויו)

בולם נפילה (יויו)

מהו ההבדל בין בולם נפילה לבין משכך נפילה?

בולם נפילה מיועד לבלום את נפילת העובד ולמעשה מאוד דומה לתפקוד של חגורת בטיחות לרכב אשר בולמת באחת את הנפילה. משכך נפילה, סופג את האנרגיה הנוצרת בזמן הנפילה ומאפשרת ריכוך של עוצמת הנפילה, מאט את קצת הנפילה כך שגוף העובד סופג כמות אנרגיה מועטה ללא חשש לגרימת נזק לעובד.

 

 

פיגום תלוי ממוכן

פיגום תלוי ממוכן

מהי ההסמכה הנדרשת עבור עבודה בגובה על פיגום ממוכן?

עובד על פיגום ממוכן נדרש להיות מוסמך לעבודה בגובה על במות הרמה ופיגומים ממוכנים. פרט לכך, לא קיימת דרישה נוספת (זאת בשונה מבמות הרמה, בהם נדרש העובד לעבור הסמכה ע"י מדריך מוסמך לתפעול הבמה).

 

האם ניתן לעבוד בגובה על מנוף מכאני?

מנוף מכאני מאפשר לשחרר את המטען בנפילה חופשית, הדבר מאוד מסוכן ואינו עומד בכללי הבטיחות. לכן, לא ניתן להרים אדם באמצעות מנוף מכאני!

להזמנת קורס עבודה בגובה מלא את פרטיך בטופס ואנו נחזור

אליך בהקדם! או ב 03-9190194

[contact-form] [contact-field label="שם" type="name" required="true" /] [contact-field label="טלפון" type="text" required="true" /] [contact-field label="אמייל" type="email" /] [contact-field label="הערה" type="textarea" /] [/contact-form]

תמיר הרצנו

המאמר הנ"ל נכתב על ידי תמיר הרצנו

תמיר הוא מדריך מוסמך לעבודה בגובה. מעביר קורסי עבודה בגובה למגוון רחב של לקוחות פרטיים וחברות. יועץ בנושא בטיחות ופתרונות עבודה בגובה. ניתן ליצור עימי קשר דרך טופס יצירת הקשר ב- Safety at height, דרך פייסבוק או Google+.

Enter the video embed code here. Remember to change the size to 300 x 260 in the embed code.

פוסטים דומים

בחסות

תורגם לעברית ע"י webmagazine תבניות וורדפרס להורדה