בטיחות בגובה

המרכז לבטיחות בעבודה בגובה

נכתב ע"י תמיר ב נובמבר - 30 - 2013 0 תגובות

פסק דין בתביעת עובד את מעבידו בשל נפילה מגובה

במהלך קורס עבודה בגובה נשאלים הרבה שאלות בקשר לאחריות המעביד ואחריות העובד בגובה. ובעצם כל עובד בגובה רוצה לדעת מה יקרה אם חס וחלילה תתרחש תאונה, מי אחראי? מי ישלם את המחיר? האם יפסקו לזכות העובד שנפל פיצויים? האם כתוצאה מקורס העבודה בגובה האחריות הנה על העובד ולא על המעביד?

לאחרונה ניתן פסק דין על ידי בית המשפט המחוזי שם תבע מרכיב חלונות ואלומיניום את המעביד לאחר שנפגע כתוצאה מנפילה מגובה. בפסק הדין הטיל בית המשפט אחריות על התאונה על המעביד אשר לא דאג לבטיחות בגובה של העובד ולא פעל בהתאם להוראות הבטיחות בעבודה. אך בנוסף, מצא בית המשפט כי גם העובד שנפל ונפגע כתוצאה מנפילה מגובה היה גם הוא אשם בתאונה ("אשם תורם").

תאור המקרה:

התקנת חלוןמימי השבוע הגיע העובד לדירה בקומה השלישית אשר בהליכי שיפוץ שם התבקש לפרק משקוף כיס חיצוני, שאליו נכנס תריס. לרוע מזלו, במהלך העבודה הוא איבד שליטה וצנח מגובה שלוש קומות. כתוצאה מהנפילה נגרמו לו חבלות רבות בעיקר בגבו אשר הובילו לניתוחים, סבל, מוגבלות פיסית ופסיכולוגית ועוד. המקרה הוכר כתאונת עבודה והביטוח הלאומי אישר לפועל תגמולים. העובד הגיש תביעה נזיקית כנגד מספר גורמים אשר אחראים לטענתו לפצות אותו בגין התאונה, בין השאר הגיש תביעה כנגד המעביד בטענה כי המעביד לא הדריך אותו כראוי ולא סיפק לו אמצעי בטיחות.

טענת העובד הייתה כי התבקש על ידי המעביד לפרק ולהחזיר למפעל חלון ומשקוף שהותקן יום קודם לכן במטבח. כאשר ביקש מהמעביד כי יבוא אתו השיב לו המעביד כי אין אפשרות לשלוח מישהו שיסייע וכי עליו לבצע את העבודה לבדו. בלית ברירה הגיע העובד לדירה לבדו כדי לפרק את החלון והמשקוף. שטיפס על ארונות המטבח שהיו בגובה של כמטר מהרצפה והתחיל לפרק את החלון והמשקוף. הוא שחרר את הברגים וגירד את הסיליקון מסביב למשקוף. לאחר שראה שהחלון אינו יוצא ממקומו הוא נדנד ודחף אותו כלפי חוץ בתקווה שישתחרר ממקומו כיוון שלא ניתן היה לדחוף ולמשוך את החלון כלפי פנים הדירה בשל גודלו. תוך כדי פירוק המשקוף, ובזמן שהמשקוף התנתק ככל הנראה ממקומו, הוא איבד לפתע שליטה ושיווי משקל וצנח דרך החלון עם המשקוף ארצה. בתשובה לשאלה מדוע ביצע את העבודה אם חשב שהיא מסוכנת הוא השיב כי רצה לרצות את בעל הבית כדי שלא יגיד לו "לך הביתה". הוא הוסיף כי ביקש מהמעביד שישלח עמו עובד נוסף אך המעביד אמר שאין, עוד אמר העובד כי לא ביקש רתמת עבודה בגובה או ציוד מגן משום שמקובל להיעזר בפועל שתופס ולא להיקשר.

המעביד טען מנגד שהתאונה ארעה באשמתו הבלעדית של העובד. המעביד טען שאין לו כל אחריות לתאונה, שכן עובד סביר לא היה צריך להיפגע או ליפול.
לטענתו, לתובע ניסיון בביצוע העבודה, והוא אף לא יידע אותו בדבר הצורך בעזרה טרם תחילת העבודה ולכן איננו אחראי על התאונה ולמעשה מי שאחראי באופן בלעדי לנפילה הנו העובד שלא פעל כנדרש ולא ביקש עזרה באם היה צורך בעזרה כזו.

אחריות העובד והמעביד לתאונת עבודה בגובה

בית המשפט קבע שמירב האחריות מוטל על המעביד (90%) וכי לתובע אשם תורם של 10% "החלק הארי של האחריות מוטל על המעביד כמי שיצר את הסיכון, הורה לתובע לבצע עבודה מסוכנת מבלי להעמיד לרשותו אמצעי מיגון או עזרה ומבלי להדריכו כנדרש". בית המשפט קבע כי כאשר המעביד שולח עובד לבצע עבודה מסוכנת, בעמידה מול חלון פתוח בקומה השלישית, מבלי שיש לו מקום בטוח לעמוד בו – עליו לדאוג לבטיחותו "מצב שבו נשלח התובע לבצע עבודה כזו לבד, מבלי שמישהו אוחז בו או לחלופין מבלי שננקטים אמצעים למנוע את נפילתו, מקים כלפיו אחריות".
בנוסף קבע בית המשפט מרבית האחריות הוטלה על המעסיק, שכן הוא זה שיצר את הסיכון כשלא העמיד לרשות התובע אמצעי מיגון, עזרה והדרכה (הכוללת קורס עבודה בגובה).
באשר לחלקו של העובד, נפסק כי גם אם ניתן להבין את הפחד שלו מפיטורין, הוא התרשל שכן ידע היטב שמדובר בעבודה מסוכנת, ובכל זאת נמנע מלהסתייע בפועל נוסף שהיה בדירה או מלנקוט יוזמה לשימוש באמצעי בטיחות.

לקריאת פסק הדין

בהתרחשות תאונת עבודה עומדת בפני הנפגע האפשרות להגיש תביעה הן לביטוח הלאומי והן תביעה נזיקית כנגד המעסיק (זאת בהנחה שתאונת העבודה נובעת מרשלנותו של המעסיק). מומלץ כי את הטיפול בתביעות יעשה על ידי עורך דין דיני עבודה אשר בקי ויכול לסייע בתביעות אלו. חשיבות הסתייעות בעורך דין מקצועי הנה בכך שינחה את נפגע תאונת העבודה בנוגע למסמכים שעליו להציג, הראיות שעליו לתעד, אופן הטיפול הנכון בתיק, והוא שיוכל להעריך את הצלחת סיכויי התביעה לאחר שמיעת פרטי המקרה. 

השאר תגובה

Enter the video embed code here. Remember to change the size to 300 x 260 in the embed code.

פוסטים דומים

בחסות

תורגם לעברית ע"י webmagazine תבניות וורדפרס להורדה