בטיחות בגובה

המרכז לבטיחות בעבודה בגובה

בטיחות בגובה באמצעות ציוד מגן אישי לעבודה בגובה

ציוד מגן אישי לעבודה בגובה

ציוד מגן אישי לעבודה בגובה

תקנת הבטיחות בעבודה – עבודה בגובה מחייבת כל עובד בגובה לעבוד עם ציוד מגן אישי המתאים לאופי העבודה אותה הוא מבצע. על העובד בגובה להתשמש בציוד תקני, בתוקף ולבצע בדיקה של הציוד טרם כל תחילת עבודה.
פעמים רבות ההבדל בין תאונה ללא נפגעים לבין פגיעה או אסון הנה ציוד המגן האישי.
בעמוד זה ננסה לפרט ולענות על מספר שאלות העולות מחובה זו:

מהו ציוד מגן אישי לעבודה בגובה?

תקנת העבודה בגובה קובעת כך:

"ציוד שנועד לשימושו האישי של אדם בעבודה, בדרך של לבישה, הרכבה, חבישה או נשיאה ושתוכנן במיוחד להגנתו מפני סיכון העלול לפגוע בבטיחותו או בבריאותו, כמפורט בתוספת, לרבות אבזריו, ולמעט ציוד חירום והצלה; (2) ציוד ניטור, התראה או איתות המזהיר מפני סיכון או מטרד"

דוג' לציוד שכזה הנה קסדה לעבודה בגובה ורתמת בטיחות אשר מהווים חלק מרכזי ממערכות בטיחות לעבודה בגובה הכוללות: סופג אנרגיה, בולם נפילה מונחה, רצועות ומענבי עגינה, בולם נפילה נסוג, רשת מגן וכו'.

בעת רכישת ציוד עבודה בגובה, מהם השיקולים אותם יש לשקול?

בעת רכישת בציוד נדרש לשאול את עצמנו מהי העבודה לשמה מיועד הציוד ולהתאים את הציוד לעבודה. אין כל טעם לקנות ציוד יקר ערך שאינו מועיל ומגן עלינו בפני הסיכונים להם אנו חשופים ומנגד אין כל טעם לקנות ציוד שאינו מתאים ולא לעשות בו שימוש או לעשות בו שימוש שאינו יעיל ואיננו מגן על העובד בגובה בעת התרחשות תאונה.
כך עובד אשר מבצע את עבודתו על במות הרמה ירכוש מערכת מניעת נפילה ללא צורך בבולם נפילה בעוד שעובד גובה על סולם נדרש לרכוש מערכת בלימת נפילה עם סופג אנרגיה או בולם נפילה נסוג (יויו) וכו'.

חשוב לאפיין את סוג העבודה בגובה אותה עושים ולשאול האם המוצר אותו אני עומד לרכוש מתאים לסוג העבודה אותה אני נדרש לבצע? זאת על מנת להתאים את הרכישה למערכת הנכונה ביותר המתאימה לעובד ללא צורך בהוצאת כספים מיוצרת על ציוד שאינו מתאים. יש לשים לב שיתכן ולבעיה מסויימת ניתן להתאים יותר מפתרון אחד.
שאלות שיש לשאול בעת רכישת הציוד

לאחר ההחלטה הציוד אותו העובד מתכוון לרכוש עליו לענות על 3 שאלות מרכזיות נוספות

להזמנת קורס עבודה בגובה לחץ כאן! או ב 03-9190194

האם למוצר תו תקן מתאים לעבודה בגובה?

בהתאם לתקנות, ציוד מגן אישי המיועד לעבודה בגובה נדרש לעמוד בדרישות התקן הישראלי לציוד עבודה בגובה. לפיכך, בעת רכישת צמ"א יש לבדוק כי הציוד מאושר ע"י מכון התקנים השראלי. אפשרות נוספת הנה לבדוק האם לציוד יש תקן EN (תקן אירופי) מתאים וכן סימן CE (משמעותו Conformité Européen- מאושר באירופה). להלן רשימת תקני ציוד עבודה בגובה

האם המוצר נוח לשימוש?

לציוד העבודה בגובה כמו לכל ציוד אחר, ישנם מספר רב של יצרנים ודגמים שונים.לפיכך, יתכן ולמוצר דומה יהיה יותר מפתרון אחד לכן חשוב לבצע בדיקה אישית של הציודו ולבחור בפתרון הנוח והמתאים ביותר לעובד מבלי שהדבר יהיה על חשבון הבטיחות.

מהו אורך החיים של ציוד עבודה בגובה?

על כל מוצר תקני מופיע תאריך היצור של המוצר. מתאריך זה יש לחשב את חיי המוצר (גם אם אלו רק חיי מדף ללא שימוש כלל). כשם שקיימים מוצרים שונים מיצרנים שונים כך גם חיי המדף של מוצרים אלו משתנים. לכל מוצר יש תאריך תפוגה שונה, בהתאם להוראות היצרן. עם זאת, ניתן לקבוע כלל במסגרתו אורך החיים של מוצר סינטטי הנו 5 שנים (לדוג': רתמת בטיחות לעבודה בגובה) מתאריך היצור ומוצר ברזל מומלץ להחליף אחת ל 10 שנים (לדוג': עכבר חבל לעבודה בגובה).

רתמת בטיחות לעבודה בגובה

רתמת בטיחות לעבודה בגובה

כאמור, טרם כל תחילת עבודה יש לבצע בדיקה תקינות של ציוד המגן האישי, הדבר נכון כאשר ציוד המגן האישי אכן אישי ועל אחת כמה וכמה נכון כאשר הציוד איננו אישי ומשמש מספר עובדים. יש לשאול את השאלות הבאות:

ציוד מחומר סינטטי (רתמות בטיחות, רצועות ומענבי עגינה, חבלים, סופגי אנרגיה)

במידה ואחת התשובות לשאלות אלו חיובית, הציוד אינו תקין, חל איסור להתשמש בו ויש להחליפו באחר
א. האם הציוד פג תוקף?
ג. האם קיימים סימני התארכות, רוחב לא אחיד, איבוד אלסטיות?
ד. האם נוצר פגם נקודתי כתוצאה מחום או קרינת השמש או מחומרים כימיים כשלהם?
ו. האם התרחש שינוי בצבעו של הציוד או בעוביי?
ז. האם האבזמים מתפקדים כנדרשן?
ב. האם קיימים חתכים, קרעים או קשרים?
ה. האם קיימת שחיקה הגורמת ליציאת הסיבים או התפרים?

[slideshow id=1]

ציוד מחומרי פלסטיק (קסדת עבודה בגובה, אבזמים וכו')

יש לבצע בדיקה ולפסול הימצאות של כל אחד מאלו:
שינוי בצבע בעקבות חשיפה לקרני השמש או לחום גבוה, שחיקה, קיום חתכים, עיוותים, סדקים או חוסרים, תפקוד לא תקין בפתיחה ונעילה של האבזמים.

ציוד מחומר מתכתי (טבעות, אונקלים, עכברי סולם וכבל)

במידה ומאתרים את הפגמים הבאים יש לפסול את הציוד:
א. חוסר בשלמות האביזר, העדר חלקים, חיבור רופף או שאיננו שלם .
ב. תפקוד תקין של כל החלקים, לדוג': טבעות – בדיקת תפקוד הקפיץ או ההברגה. אונקל – מאם הנעילת האוטומטית עובדת כנדרש? האם פעולת המשבת מלאה?. עכבר – האם המנגנון והקפיץ תקינים?
כאשר קיים בציוד המתכתי עיוות ו/או חלודה ו/או שחיקה ו/או סדקים קיימת חובה לפסול את הציוד

לשמירת בטיחות בגובה ועמידה בדרישות החוק חשוב לבצע בדיקה לציוד עבודה בגובה בטרם כל שימוש בציוד (לפני כל תחילת עבודה), בדיקה זו מבוצעת ע"י העובד. בנוסף, יש לבצע בדיקה מקצועית לציוד בהתאם להוראות היצרן ולפחות פעם בשנה (בדיקה מקצועית יכולה להתבצע ע"י מדריך עבודה בגובה). האישור הניתן בעקבות הבדיקה השנתית, נדרש להיות בכתב.

להזמנת בציוד עבודה בגובה מלא את פרטיך בטופס ואנו נחזור

אליך בהקדם! או ב 03-9190194

[contact-form] [contact-field label="שם" type="name" required="true" /] [contact-field label="טלפון" type="text" required="true" /] [contact-field label="אמייל" type="email" /] [contact-field label="הערה" type="textarea" /] [/contact-form]

תמיר הרצנו

המאמר הנ"ל נכתב על ידי תמיר הרצנו

תמיר הוא מדריך מוסמך לעבודה בגובה. מעביר קורסי עבודה בגובה למגוון רחב של לקוחות פרטיים וחברות. יועץ בנושא בטיחות ופתרונות עבודה בגובה. ניתן ליצור עימי קשר דרך טופס יצירת הקשר ב- Safety at height, דרך פייסבוק או Google+.

Enter the video embed code here. Remember to change the size to 300 x 260 in the embed code.

פוסטים דומים

בחסות

תורגם לעברית ע"י webmagazine תבניות וורדפרס להורדה