בטיחות בגובה

המרכז לבטיחות בעבודה בגובה

נכתב ע"י תמיר ב פברואר - 22 - 2012 4 תגובות

בטיחות בעבודה בגובה על גבי גגות שטוחים ומשופעים

נפילה מגג

נפילה מגג

נושא בטיחות בעבודה על גגות נדון בתקנת העבודה בגובה אך לא רק, לנושא זה ישנה תקנה יחודית עוד משנות ה 80 – תקנת הבטיחות בעבודה (עבודה על גגות שבירים או תלולים) אשר יחדיו, תקנות אלו ואחרות מסדירות את נושא עבודה בטוחה בגובה על גבי גגות.

ניתן לאפיין את הסכנות העיקריות בעת עבודה על גגות לנפילה מהגג החוצה ונפילה מהגג פנימה.

נפילה מהגג אל מחוץ לבניין אופיינית לבעיה של גגות שטוחים ללא מעקה, גגות תלולים וגגות חלקים. נפילה לתוך הבניין אופיינית לגגות שבירים.

 

באופן כללי ניתן לומר כי כל גג (ולעניין זה נכליל גם משטח עמידה) נדרש אישור מהנדס לחוזק הגג ויציבותו.

קיימים מספר סוגים של גגות. בחלק ראשון זה נתמקד ב – 2 סוגים עיקריים:
הראשון – גג שטוח
השני – גג משופע

מעוניין בקורס עבודה בגובה? לחץ כאן! או צור קשר 03-9190194

בטיחות בגובה מעל גג שטוח ללא מעקה

בהתייחסות לגג שטוח הכוונה לגג שגובהו מעל 2 מטר וחומר הסיכוך ממנו הוא עשוי מונע את אפשרות הנפילה פנימה (בטון לדוג') אך יחד עם זאת, קיים חוסר במעקה.
בעית הבטיחות בגובה הנוצרת בעת העבודה על גג שטוח ללא מעקה הנה נפילה מהגג החוצה.
הפתרון לבעיה יכול להיות אחד מאלו:

א. במידה ומדובר בגג רחב והעבודה המתבצעת מעליו מבוצעת בחלקים הרחוקים מקצה הגג, ניתן לסמן ולשלט את הגג באמצעים בולטים הנמצאים במרחק של לפחות 2 מטר מקצות הגג. באופן זה, העובד נמצא תמיד בתוך התחום המשולט, הוא איננו מתקרב לקצה הגג, איננו חשוף לסכנת נפילה ולכן אינו נדרש להיות רתום למערכת בטיחות כלשהי.

ב. באם שטח הגג קטן שאינו מאפשר תיחום אזור העבודה או שהעבודה נדרשת להתבצע קרוב לקצה הגג, יש להתאבטח במערכת אבטחה לעבודה בגובה מסוג למניעת נפילה (הכוללת רתמת גוף מלאה, חבל תקני, נקודת עיגון וכו'). חשוב לוודא כי המערכת אינה מאפשרת לעובד ליפול מחוץ למסגרת הגג. חשוב לשים לב שלא יכול להתקיים מרווח (כגון חלל ריק) בין נקודת העיגון לבין העובד.

ג. בגג שטוח שאינו מאפשר יצירת מערכת ריסון אפקטיבית כגון משטחי עבודה קטנים, פינות, גג עם קימור וכו' נשתמש במערכת בלימת נפילה תוך התחשבות בבעיות הקיימות בגג.

בטיחות בגובה מעל גג משופע

גג משופע הנו גג אשר בדומה לגג שטוח, סכנת הבטיחות בעבודה בגובה איננה נובעת מנפילה לתוך הגג אלא חשש מהחלקה החוצה מהגג. כלומר, ניתן לעמוד על גג משופע בצורה יציבה אך קימת סכנת החלקה והידרדרות.
הפתרון לבעיה הנו שימוש במערכת ריסון אשר תמנע הידרדרות מחוץ לגג, פתרון אידיאלי הנו שימוש בעכבר חבל שמונע הידרדרות.

בחלק השני נתייחס לנושא בטיחות בעבודה בגובה מעל גג תלול או חלקלק וכן לנושא גגות שבירים

להזמנת ציוד עבודה בגובה מלא את פרטיך בטופס ואנו נחזור

אליך בהקדם! או ב 03-9190194

[contact-form] [contact-field label="שם" type="name" required="true" /] [contact-field label="טלפון" type="text" required="true" /] [contact-field label="אמייל" type="email" /] [contact-field label="הערה" type="textarea" /] [/contact-form]

קטגוריות: אייפקס

4 תגובות

 1. גלעד הגיב:

  שלום,

  אני מבצע עבודה בגובה על גג עם מעקה, כיצד אני יכול לדעת האם המעקה תקני?

 2. בטיחות בגובה הגיב:

  שלום גלעד,

  תקן ישראלי 1142 מפרט ומתייחס לטיב ואופן החיבור של מעקות ומסעדים המותקנים בבניינים ובשטחים שמחוץ להם. התקן אינו מתייחס למעקה הנדרש במגוון מקומות כגון: איצטדיונים, גשרים וכו'.
  באופן כללי ניתן לומר שגובהו של מעקה תקני לא יהיה נמוך מ 105 ס"מ.
  במידה ואתה נתקל במעקה ואתה אינך בטוח האם מדובר במעקה תקני השתמש בכלל "אם יש ספק, אין ספק! תספק" ותשתמש המערכת אבטחה בהתאם לצורך ובהתאם לסוג הגג.

 3. ולדימיר הגיב:

  שלום,

  רציתי לברר האם עבודה בגובה על גג שטוח, כאשר העבודה מתבצעת במרכז הגג ומכל צד של הגג יש מרווח של יותר מ – 2 מטר נחשבת עבודה בגובה ודורשת הסמכת עובדה גובה?

  • בטיחות בגובה הגיב:

   שלום ולדימיר,

   תקנת עבודה בגובה קובעת כי בעת עבודה על גג שטוח יש להשתמש במערת אבטחה מסוג מניעת נפילה. עם זאת, ניתן לתחום את הגג באופן שנשמר מרחק של 2 מטר מכל קצה של הגג במשך כל זמן העבודה על הגג השטוח ונוקטים אמצעי התראה כגון שילוט וכד', אז ניתן שלא להשתמש במערכת אבטחה.

   תקנת עבודה בגובה קובעת כי כל עבודה על גג כלשהו (גג שטוח / גג שביר / גג חלק / גג משופע) הנה "עבודה בגובה". כל עובד בגובה מחוייב לעבור קורס עבודה בגובה ולהיות בעל אישור עבודה בגובה, במקרה זה, על העובד להיות בעל אישור עבודה בגובה על גגות שטוחים.

השאר תגובה

Enter the video embed code here. Remember to change the size to 300 x 260 in the embed code.

פוסטים דומים

בחסות

תורגם לעברית ע"י webmagazine תבניות וורדפרס להורדה